Araç sahiplerinin zorunlu olarak her yıl yapması gereken sigortanın adıdır. Trafik Sigortası Hesaplama ödenecek rakamı bulmaya yarar.

Gün geçtikçe trafikte araç sayısı artıyor ve hepimiz trafik sigorta hesaplama yaparak her yıl ödediğimiz bu rakamın ne kadar olacağını öğrenmek istiyoruz. İşte bu yazı onunla ilgili.

Ne yazık ki trafikte uyulması gereken kurallara uymayan birçok araç sürücüsü bulunmaktadır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde trafik kazaları meydana gelmektedir. Herhangi bir basit nedenden dolayı aracınıza çarpılması sonucu hasar alan araçlar için araç sahibinin zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. Bu sigorta sayesinde meydana gelen hasarı eğer kusur hangi taraftaysa diğer tarafa sigorta şirketi sayesinde öder.

Araba alma ideali olan dolu insan bulunmaktadır. Araç sahibi olduktan sonra bazı kurallara uyulması gerekir. Her araç sahibi mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. Trafikte bir araçsanız kaza bana denk gelmez diyemezsiniz. Çünkü kaza sizi de bulabilir. Bu durumu göz önüne alarak zorunlu trafik sigortası yapılır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları nelerdir? Nasıl yapılır? gibi soruların yanıtını aşağıda bulabilirsiniz. Hepsini elden geldiğince cevaplayacağım.

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlk olarak bunun ne olduğundan bahsetmek en doğrusu olacaktır. Şimdi zorunlu trafik sigortası nedir onu öğrenelim.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Araba sahibi olan kişinin genel trafik sigortası yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigorta türüne verilen isimdir. Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenmekte olan bu sigorta çeşidi, araçlarda herhangi bir hasar oluştuğu zaman karşı tarafta oluşabilecek olan maddi ve bedensel zararları üstlenen işe yarar bir sigortadır. Özellikle maddi hasar olan kazalarda haklı olan taraf hasarının ödemesini alır.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik sigortası yaptıran araç sahipleri tarafından merak edilen konulardan birisi, trafik sigortası hesaplama işlemidir. Bu işlemi yaparken ilk önce;

Aracın model ve markası göz önünde bulundurulmaktadır. Bunun nedeni düşük model aracınızın kaza yapma olasılığı daha yüksektir. Bundan sonra sürücünün yaşı, deneyimi ve kaza geçmişi de hesaplama için önemli etkenlerdendir. Diğer önemli nokta ise yaşadığınız şehirdir. Bu trafik sigortası değerlendirme altındaki en önemli konulardan birisidir.

Bunun sebebi sigorta şirketleri şehirlere göre kaza oranlarını belirlemektedir. Kaza oranı yüksek şehirlerde yaşayan sürücüler daha fazla sigorta primi ödeyebilirler. Kaza oranı daha düşük olan şehirlerde ise daha düşük sigorta primi ödemesi yapar. Bunları göz önüne alarak hesaplama işlemi gerçekleşir.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Araç sahibi olan kişiler tarafından merak edilen bir diğer soru ise zorunlu trafik sigortası ne kadar? eder sorusudur. Zorunlu trafik sigortası 2020 yılı fiyatları aşağıdaki gibidir;

Otomobiller için en ucuz trafik sigortası 709 lira bir ücret ile Adıyaman, Aydın, Hatay, Hakkâri, Isparta, Kars, Kastamonu, Muğla, Mardin, Tokat, Trabzon, Uşak olmaktadır. En pahalısı zorunlu trafik sigortası ise 792 lira ile İstanbul olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne kadar Öder?

Aracınızla kaza yapmışsanız zorunlu trafik sigortası kapsamında araç grubunuza göre değişen asgari teminat limitlerinden yararlanabilirsiniz.

Zarar gören aracınızın maddi hasar tutarı; Araç Başına Limit 41.000 TL ve kaza Başına Limit 82.000 TL olarak bilinir. Kaza sonucu sağlık sorunları meydana gelen kişiler için; Kişi Başına Limit 410.000 TL, Kaza Başına Limit 2.050.000 TL olarak bilinir. Tabi ki bu rakamlar değişebilir ama genel olarak 2020 yılı için rakam budur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir