Yaş hesaplama yaparak sadece kaç gün yaşadığınızı değil, emeklilik yaşı, ehliyet alma, askere gitme, okul yaşı konularını hesaplayabilirsiniz.

Demin dediğim gibi yaş hesaplama yaparak sadece kaç yıl , kaç ay , kaç gün yaşadığını değil, emeklilik yaşına ulaşıp ulaşmadığını, ehliyet alma yaşına, askere gitme yaşına gelip gelmediğiniz gibi şeyler konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

Yaşınızı hesaplayabilmek için bir hesaplama aracı kullanmanızı öneririz.

Yaş Hesaplamasında Neler Hesaplanır?

Yaş hesaplama aracı kullanarak aşağıdaki bilgilere ulaşabilir ve hesaplayabilirsiniz.

 • Yaşınız
 • Gün/Ay/Yıl olarak yaşınız,
 • Yeni doğum gününüze kalan süreyi
 • Hangi gün doğduğunuzu,
 • doğum gününüzün hangi gün olduğunu,  
 • kaç yaşından gün aldığınızı
 • bir sonraki doğum gününüze de kaç gün kaldığını

Eğer bürokratik veya devlet ile ilgili bir işiniz varsa doğru yaş hesaplanması çok önemlidir. Okula başlama yaşı, ehliyet alma yaşı, askerliğe gitme yaşı gibi işlemlerde bu hesaplama kullanılır.

Evlilik için bile yasal evlenebilme yaşını doldurduğunuzu bilmeniz önemlidir.

Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yaş hesaplaması en güzel bir hesaplama aracıyla hesaplanır. Ben bu başlıkta sizlere yaş hesaplamasının mantığını açıklayacağım. Bir örnekle yaşın nasıl hesaplandığını görelim.

Yaş Hesaplama yapmak için Tıklayın

9 Şubat 1984 yılında Doğan bir kişi yaşını nasıl hesaplar

 • Bu kişi bugün (27.07.2019) tarihinde 35 yaşında olacaktır.
 • Doğum günümüz bugünün tarihini geçmiş mi ona bakarız. Geçmiş ise 2019 dan 1984 ü çıkarırız. 2019 – 1984 = 35 bizim yaşımızı verir. Eğer doğum günümüz bugünün tarihini geçmemişse çıkan sonuçtan 1 çıkarmamız gerekir. Çünkü bu yıl daha doğum günümüzü kutlamamışız demektir.
 • Neden 1 çıkardık. 9.02.1984 te doğduk. Tarih 9.02.1985 e gelene kadar biz sıfır yaşında olacağız. Tarih ne zaman 9.02.1985 olacak veya onu geçecekse o zaman 1 yaşında oluruz.
 • Bu yüzden örnekte o yılki doğum günümüz geçmemişse yılları çıkardığımızda çıkan sonuçtan 1 çıkardık.
 • Bu kişi 35 yaşını doldurmuş ve 36 yaşından gün almaya başlamıştır.

Yaş hesabı hakkında kafanızdan bunları yapabilirsiniz diğer hesaplar için ya uzun bir işlem yapmanız ya da hesaplama aracı kullanmanız gerekir.

Yaşından Gün Almak Ne Demektir?

Bu konu hakkında çok doyurucu bilgiler verdiğim bir yazım sitede bulunuyor. Bu kısmı oradan okumanızı tavsiye ediyor ve hemen alta linkini veriyorum.

Yaşından Gün Alma Nedir Tıklayın

KPSS nitelik kodlarında yaş şartları açısından yaşından gün almış olmak şartı şeklinde yaş şartı belirtilir. Bu yüzden yaşından gün almanın ne olduğunu öğrenmek kamu kurumlarına girecekseniz önemlidir.

30 Yaşından Gün Almak Ne Demektir?

30 yaşından gün alan bir kişi 29 yaşındadır. Yani bu kişi henüz 30 yaşına basmamıştır. 30 yaşından 2 ay gün alan bir kişi 29 yaşında olup 30 yaşından 2 ay gün almış demektir.

30 Yaşından Gün Almamış Olmak Ne Demektir?

Deminki örneği de kafamızda oluşturalım ve bu cümleyi de anlayalım. örnek olarak 5 gün önce 29 yaşına basmış (doğum gününü geçirmiş) bir kişi 30 yaşından 5 gün almış demektir.

Bu durumda 30 yaşından gün almamış olma şartını yerine getiremez. 30 yaşından gün almamış kişinin 28 yaşında olması ve 29 yaşından gün alıyor olması gerekir.

30 Yaşını Tamamlamamış Olmak Ne Demektir?

30 yaşını tamamlamamış olan kişi 30 yaşından gün almakta ve 31 yaşından gün almaya başlamamış demektir. Bu tür bir şartta bahsedilen 29 yaşında bir kişidir.

Anlıyorum akıllar karıştı ama bunları çözmek size kolaylık sağlayacaktır emin olun.

Biyolojik Yaş ve Kronojik Yaş Kavramları Neyi İfade Eder?

Kronojik yaş kavramı bildiğimiz yaştır. İnsanların doğdukları günden başlayarak hayatta geçirdikleri süreye verilen isimdir. Yani kronolojik yaş klasik yaşla aynı şeydir.

Biyolojik yaş hesaplaması karışık bir hesaplamadır. Bu yaş türünü etkileyen öğeler içinde yaşam kalitesinden, psikolojik duruma ve genetik yapısına, çevresinin insanı yıpratma payına, stres düzeyine, kişinin spor yapmasına, mesleğine, ailevi durumuna, maddi imkanlarına, yaşam kalitesine, sigara ve alkol kullanmasına bakılır.

Biyolojik yaş genel olarak ruhsal ve bedensel sağlığın yaş olarak ifadesidir. Bir kişinin kronolojik yaşı genç olmasına rağmen biyolojik yaşı yüksek olabilir. Bunun tam tersi de olabilir.

Kanunlarda 18 Yaşın Hükmü Nedir?

Medeni hukukta 18 yaş kişinin kişilik ehliyeti için koyulan yaştır. 18 yaşında olan bir kişi yaptıklarından sorumludur. 18 yaşından önce yaptığı bir yanlıştan anne-babası sorumludur.

İslam dininde kişinin akıl yaşı buluğ çağıyla başlar ama hukuk kurallarıyla yönetilen toplumlarda yasada geçen 18 yaş sınırına bakılır.

Bireyin hukuksal açıdan sorumlu olması için 18 yaşını doldurmuş olmasına bakılır. 18 yaşından gün almış olanlar yaptıklarından kendileri değil ebeveynleri sorumludur.

18 yaş sınırı evlilik ve diğer resmi işlemler için önemli bir unsurdur.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bu yazı üzerinden bize sorabilirsiniz. Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

Hesaplama ile ilgili yazılar için Hesaplama etiketi altındaki konuları takip edebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir