Araçlarla ilgili bir önemli konu da motor hacmi ve silindir hacminin ne olduğu ve nasıl hesaplandığıdır. Araç alırken bunlara dikkat etmek gerekir.

Araç satın alırken dikkat edilen detaylar arasında motor hacmi ve silindir hacmi de önemli detaylardandır. Bu iki değer aracın niteliklerini ve gücünü belirlemektedir. Peki Motor Hacmi ve Silindir hacminin anlamı nedir ve nasıl hesaplanır.

Motor Hacmi ve Silindir Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Motorda yer alan her bir silindir hacminin toplamı motor hacmini bize verir. Motor hacmini bulmak için silindir hacmi ile silindir sayısının çarpılması gerekir. Formülle vermek gerekirse;

Motor Hacmi = Silindir Hacmi x Silindir Sayısı

Eğer bir aracın motor hacmi aynı özelliklere sahip olan bir aracın motor hacminden büyükse bu onun daha güçlü olduğunu göstermektedir.

Genel olarak araçlarda motor hacmi modelin ismi ile birlikte anılmaktadır. Bunu en iyi bir örnekle anlatmak gerekir. Mesela BMW 320 modeli bize aracın 3 serisi ve 2 litre motora sahip bir araç olduğunu göstermektedir.

Motor hacmi genel olarak 1200, 1800 veya 2000 şeklinde söylenmektedir. Bu aracın motor hacminin santimetreküp şeklinde hesaplanışını verir.

Silindirin hacmini bulmak için silindir çapı ve strok boyunun santimetre cinsinden çarpılması gerekir. Motor hacmini bulmak içinse motorda yer alan silindir sayısının silindir hacmi ile çarpılması gerekmektedir. Eğer silindir çapı ve piston stroku birbirine eşitse ortada bir kare motor var demektir. Bu tasarım da günümüzde son derece yaygındır.

Bir araçtaki motor hacmi ne kadar büyükse aracın gücü o kadar yüksek ve yakıt tüketimi de o kadar fazladır. Eğer şehir içinde gezmek için bir araç bakıyorsanız, yani evden işe – işten eve ve arasıra gezmek için kullanıcaksanız motor hacmi küçük veya orta ölçekte bir araç size yetecektir. Yani 1.2 ve 1.6 litre arasındaki motorlar ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

Eğer güç ve sportiflik arıyorsanız büyük ölçekte motor hacmi olan motorlar seçilmektedir. 2.0 litre ve üstü motorlar bunlara örnektir.

Son dönemde otomobil üreticileri düşük motor hacimli turbo şarjlı motorlar üretmektedirler. Bu şekilde hem yakıttan tasarruf edilirken hem de belli oranda performans sağlamaktadır. Motorlar üzerinde yapılan iyileştirmeler ve turbo beslemesi ile de istenen güç sağlanabilmektedir.

Orta sınıfta binek araçlarda bulunan en yaygın motor hacimleri 1.2, 1.4, 1.6 litre araçladrır. Daha üst sınıf binek araçlarda ise bu sayısı 2.0 ve üstüne çıkmaktadır. Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara bakacak olursak motor hacimlerinin 6.0 ve 12.0 arasında değiştiğini görebilirsiniz. Yazının burasına kadar saydığımız bütün araçlarda silindir sayısı değişebilmektedir ama binek araçlarda genellikle 4 silindir, ticari araçlarda ise genellikle 6 ya da 8 silindir kullanılmaktadır.

Araçlarda ayrıca sıkıştırma oranı da oldukça önemlidir. Sıkıştırma oranının hesaplanması ise silindir hacmi ve yanma odası hacminin toplamının yanma odası hacmine bölünmesi ile bulunmaktadır. Bir araçta sıkıştırma oranının yüksek olması demek silindir hacminin ve dolayısıyla motor hacminin büyük olması demektir.

Kısacası bir aracın gücünü, performansını, hızını ve yakıt tüketimi hakkında bilgi sahibi olmak adına motor hacmine bakılabilir. Bu şekilde tüketiciler öncelikle ihtiyaçlarına hitap eden bir araca yönelerek avantajlı bir satın alım yapabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir