Bu yazıda güç ölçü birimleri hakkında bir hesaplamayı göreceğiz. motor gücü nasıl hesaplanır, hesaplama formülü nedir bunu öğreneceğiz.

Motor gücü nasıl hesaplanır cevabına geçmeden önce ufak bir bilgilendirme yapayım motor hesaplamaya beygir hesaplama da denmektedir. Daha fazla bilgiyi konu içinde görelim.

Motor Gücü Nasıl Hesaplanır?

Motor gücü eşittir beygir gücü dedik. Çoğu zaman motor gücü derken beygir gücünden bahsederiz. Bunun yabancı dildeki karşılığı Hp yani Horse Power (Beygir (At) Gücü) anlamına gelir.

Otomobil, motorsiklet, traktör ve benzer araçlarda ruhsatta motor gücünü Hp cinsinden belirtirler.

Bunun dışında Kilowatt (Kw) cinsinden motor hesaplaması da yapılabilmektedir. Bu hesaplama türü yapılırken elektriksel olmayan parametrelerin dahil olmasıyla hesaplama yarıda kalabilir ve sonuçalamayabiliriz.

Elektrik motorlarının etiketlerinde motorun gücü, gerilim seviyesi, akımı, güç faktörleri ve devir sayısı gibi bilgiler yer alır.

Elektrikli Motor Gücü Hesaplama Formülü

Elektrikli motor gücü hesaplarken bize bazı parametreler gerekir. Bunları aşağıda tek tek yazdım.

  • Pe: Elektriksel güç (W)
  • U: Gerilim (volt )
  • I: Akım (amper)
  • cosj: Güç faktörü

Bunun dışında kilowatt – beygir hesaplama için ayrı bir çözüme ihtiyacınız olacaktır. Şimdilik Basit olarak Kilowatt – Beygir Hesaplama örneğimizi görelim.

Kilowatt Beygir Hesaplama örneği için Tıklayın

Yukarıdaki birim çeviri örnekleri doğruya en yakın olan yaklaşık değerlerdir ama bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Bu yüzden değerlerde herhangi bir hata olup olmadığını bilimsel ve akademik kaynaklardan kontrol ediniz.

Hesaplamalar ve çevrimlerde kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi, akademik ölçü birimi çeviri hesaplama programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bu yazı üzerinden bize sorabilirsiniz. Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

Güç ve Enerji Ölçü birimleri ile ilgili yazılar için Güç Birimleri etiketi motorlu taşıtlar hakkındaki yazılar için motorlu taşıt etiketinin altındaki konuları takip edebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir