Uzunluk ölçü birimleri çevirme içerisinde en çok kullanılan ölçü birim grubu metrik sistem içerisindeki metre birimlerinin sıralanması, diğer birimlere göre göreceli olarak daha kolaydır.

Metrik sistemde basamak iner veya çıkarken en temel bilinmesi gereken şey 10 ile çarpım veya 10 ile bölüm işlemi yapmak gerektiğidir.

Metre Birimleri Hesaplama

Bu hesaplamayı yaparken ilk önce metre birimleri merdiveni kullanılması gerekmektedir.

Yukarıdaki resim işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Metreden desimetreye geçerken, 10 ile çarpma işlemi; metreden dekametre çevirirken 10 ile bölme işlemi yapılmalıdır. Yani 10 metre, 1000 santimetre yaparken aynı zamanda 1 dekametre 0,1 hektometre ve 0,01 kilometre eder. Bu en temel metre çeviri yöntemidir ve görüldüğü üzere en kolay yoldur. Sıralama bilindikten sonra herhangi bir hesap makinesi gerektirmeden işlem yapılabilir.

Metre çeşitleri nelerdir? Hangileridir? 

Metre çeşitlerini büyükten küçüğe sıralamak gerekirse;

kilometre – hektometre – dekametre – santimetre – metre – desimetre – santimetre – milimetre

Kilometreden büyük ve milimetreden küçük birimler de vardır ama bu birimler genel olarak kullanılmadığı için onları burada yazmadım. Araştırıldığında milimetreden küçük nanometre birimi vardır ama bu birimler genel matematikte çok sık kullanılan birimler değildir. Sadece alanına hakim, spesifik çözümler için kullanılmaktadır.

Özellikle ilkokul, ortaokul ve lise matematik ders konuları içerisinde sıkça rastlanmaz. Ancak üniversite dersleri içerisinde mevcuttur. İnşaat mühendisliği alanında kullanılan Metreküp hesaplama ile karıştırılmaması gereklidir.

Yukarıda hesaplama örnekleri yaklaşık değerlerdir ve bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bize sorabilirsiniz. Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.