Yükseklik hesaplama olarak da geçen Erciyes Dağı kaç metre yazımıda ilk önce Erciyes’in nerede olduğunu öğreneceğiz.

Ağrı Dağı Nerede?

Türkiye’nin en yüksek dağı olan ağrı dağı ismini bağlı olduğu şehir Ağrı’dan alır. Ağrı dağı sönmüş bir volkanik dağdır.

Ağrı Dağı Kaç Metre Yüksekliğe Sahiptir?

Ağrı Dağı, yükseklik olarak 5.137 metredir. Ağrı dağı demin bahsettiğim gibi volkanik bir dağdır. Ağrı Dağı’nın en son volkanik hareketi 1840 yılında görülmüştür.

Ağrı Dağı Kaç Kilometre yüksekliğe sahiptir?

Ağrı Dağı ‘nın yüksekliğinin kaç metre olduğunu öğrendik. Bunu kilometre olarak ifade etmek gerekirsek 5km 137m olarak belirtmek gerekir.

Ağrı Dağı Türkiye’nin en yüksek dağı olduğu için Türkiye’de nadir görülebilecek bazı özellikleri vardır.

4 mevsim boyunca Ağrı Dağı’nda kar buzullar erimeden varlığını koruyabilmektedir. Bu yükseltinin de etkisi ile ortaya çıkan soğuk havanın etkisi ile mümkün olmaktadır.

Dünyanın En Yüksek 2. Volkanik Dağı

Ağrı Dağı büyüklüğü ile dünya sıralamasında da yer bulmaktadır.

Dünyadaki en büyük volkanik dağlar sıralandığında Meksika’daki Popocatépetl’den (5462 metre) sonra Ağrı dağı volkanik dağ olarak gelmektedir. Bu sıralama en yüksek volkanik dağ anlamında olduğunu unutmayalım.

Ağrı Dağı bilimsel olarak hazırlanan dünyanın en yüksek dağları sıralamasında ilk 100’e bile girememektedir ama en yüksek volkanik dağlar sıralamasında ikincidir. Çünkü Dünyadaki bütün dağlar baz alındığında Ağrı dağı emsallerinin yanında küçük olarak kalmaktadır.

Dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 100. sıradaki dağ 7221 metredir. Bu da Ağrı Dağı’nın sıralamaya neden giremediğini göstermektedir.