Uzunluk ölçü birimleri çevirme olarak 1 metre kaç karış, kaç feet eder işlemini birlikte göreceğiz. Bu işlem birim çeviri işlemleri arasında yer almaktadır. Şimdi bunu örnekle görelim ve anlayalım.

Uzunluk ölçü birimi örnek rehberinden metre – karış, metre – feet, feet – metre, karış – metre işlemlerini birlikte yaparak göreceğiz.

1 Metre Kaç Karış Eder

1 metre 4 karış eder. Eğer soruyu tam ters biçimde sorarsanız 1 karış kaç metre yapar? 1 karış çeyrek m eder. Bu çevrimin iki değeri de yukarıda yazdıklarımız gibidir.

1 Metre Kaç Karış

Karış Nedir?

Parmakları birbirinden uzak duracak biçimde gerilmiş bir elin başparmağıyla serçe parmağının uçları arasındaki uzaklıkların toplam değerine verilen uzunluk ölçü birimidir.

Metre Feet Birim Çevirme

1 Metre yaklaşık olarak 3.280839895013123 ft eder. Biz bunu yuvarlayarak 3.28 diyebiliriz. 1 feet (fit) ise 0.3048 metre eder.

Feet, (Türkçe fit) ABD içerisinde ve Birleşik Krallıkların (İngiltere) içerisinde sıklıkla kullanılmakta olan bir uzunluk ölçüsüdür.

Bu birim hesaplama yazımızda yararlanılan bilgiler içinde aşağıdaki kısaltmaları kullandık;

  • Metre’nin kısaltması m,
  • Feet’in kısaltması ft
  • Karış’ın kısaltması yoktur

Yukarıda verdiğimiz hesaplama örnekleri yaklaşık değerlerdir ve bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Bu kısaltmalar evrenseldir. Bu yüzden Türkçe yazılışı veya okunuşu olarak değil, uluslararası yazılış esas alınmaktadır.

Burada metre – karış hesaplama ve metre – feet hesaplama örnekleri verilmiştir. Bu sayfada alan ayak hesaplama tablosu ve birim çevirici değerleri yaklaşık değerlerdir ve dolayısıyla kesin rakamları ifade etmez.

Formüller vasıtasıyla hesaplanmış olup bilimsel ve akademik çalışmalar için yetersiz olabilir. Kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programlarından yararlanmanız önerilir.

Kesin ve net bilgiler edinmek için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu ve hesaplama konuları hakkında sormak istediğiniz soruları ilgili hesaplamanın yapıldığı sayfanın yorumlar bölümünü kullanarak bize sorabilirsiniz. Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

Uzunluk Ölçü birimleri ile ilgili yazılar için Uzunluk Ölçü Birimleri etiketi altındaki konuları takip edebilirsiniz.

Uzunluk Ölçü Birimleri hakkında daha fazla bilgi için Wiki ye gözatabilirsiniz.