50 inç kaç cm eder? İnç Santim Çeviri

Uzunluk hesaplama problemleri arasında 50 inç kaç cm eder sorusunun yanıtını bu yazı içinde arıyoruz.

İnç sisteminin ne olduğunu diğer yazılardan görmüş olsanız da 1 inç biriminin 2,54 cm olarak belirlendiğini hatırlayalım.

İnç – Santimetre , İnç Metre işlemlerindeki formüllerde bu değere göre ayarlanıp ona göre kurgulandı. Şimdi çok zaman kaybetmeden sorumuzun yanıtını öğrenelim

50 İnç Kaç Santim Eder

50 inç kaç cm eder? 127 cm eder.
50 santimetre kaç inç eder? 50 cm 19.68 inç eder.

50 İnç Kaç Ekran eder

50 inç genel olarak ekran cinsinde söylenirken cm olarak belirtilir, bu örnekteki cevabı 127 ekran eder.

Bu birim hesaplama yazımızda aşağıdaki kısaltmaları kullandık;

  • İnç’in kısaltması yoktur,
  • Santimetre’nin kısaltması cm

Yukarıda verdiğimiz hesaplama örnekleri yaklaşık değerlerdir ve bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Kesin ve net bilgiler edinmek için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu ve diğer birim çeviri – hesaplama konuları hakkında sormak istediğiniz soruları ilgili hesaplamanın yapıldığı sayfanın yorumlar bölümünü kullanarak bize sorabilirsiniz. Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

Uzunluk Ölçü birimleri ile ilgili yazılar için Uzunluk Ölçü Birimleri etiketi altındaki konuları takip edebilirsiniz.

70 inç kaç cm eder? İnç Santim Çeviri

Uzunluk hesaplama arasında 70 inç kaç cm eder sorusunun yanıtını bu yazı içinde arıyoruz.

Biraz inçten bahsetmek gerekirse inç sisteminin bulunup kullanmaya başlandıktan sonra metrik sistemle çevrimini kolaylaştırmak için 1 inç uzunluk ölçü birimi 2,54 cm olarak belirlendi.

Formüllerde bu değere göre ayarlanıp ona göre kurgulandı. Şimdi çok zaman kaybetmeden sorumuzun yanıtını öğrenelim

70 İnç Kaç Santim Eder

70 inç kaç cm eder? 177,8 cm eder.
70 santimetre kaç inç eder? 70 cm 27.55 inç eder.

70 İnç Kaç Ekran eder

70 inç eğer inç olarak söylemek istiyorsak 70 Ekran, cm olarak söylemek istiyorsak 178 ekran eder.

Bu birim hesaplama yazımızda aşağıdaki kısaltmaları kullandık;

  • İnç’in kısaltması yoktur,
  • Santimetre’nin kısaltması cm

Yukarıda verdiğimiz hesaplama örnekleri yaklaşık değerlerdir ve bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Kesin ve net bilgiler edinmek için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu ve diğer birim çeviri – hesaplama konuları hakkında sormak istediğiniz soruları ilgili hesaplamanın yapıldığı sayfanın yorumlar bölümünü kullanarak bize sorabilirsiniz. Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

Uzunluk Ölçü birimleri ile ilgili yazılar için Uzunluk Ölçü Birimleri etiketi altındaki konuları takip edebilirsiniz.

1 Parsel Kaç Metre (Metrekare) – Kaç Dönüm Eder

Birim çevirisinde 1 parsel kaç metre eder sorusuna yanıt arıyoruz, bir başka deyişle 1 parsel kaç m ve kaç dönüm eder in hesaplamasını yapmaya çalışacağız.

Birim çevirme rehberinden parsel – metre birim çevirme ve hesaplama hakkında bilgiler öğreneceğiz.

1 Parsel Kaç Metre Hesaplama

Parsel’in ölçü gereği kaç metre edebildiği bulunamamaktadır. Bunun yerine doğru olan soruyu sorup 1 parsel karşılığının ne olduğunu öğreneceğiz.

Parsel Nedir?

1 parsel nedir? sorusu kadastro soruları arasında en çok sorulan sorulardan biridir. Şunu bilmek gerekir ki parsel belli bir dönüm veya metrekarelik araziyi ifade etmemektedir.

Parsel 4 metrekare (m2) de olabilir. 10 dönümde olabilir. Burada anlamamız gereken 1 parselin ölçü bazında tam bir karşılığı yoktur.

1 Parsel Kaç Dönüm eder?

Bir kaç yerde bunun sanki bir cevabı varmış gibi yazılmaktadır. Emin olun oradaki bilgilerin hepsi yanlıştır. Çünkü parsel kesin olarak ölçülebilir bir kesin sayısı yoktur. Parseller birden fazla çeşittir. Aşağıdaki 2 örneği görünce daha iyi anlacağınızı sanıyorum.

Kadastro Parseli Nedir?

İmar Kanunu’na göre kadastro yapıldığı zaman kadastro adaları içinde bulunan mülkiyeti tescilli parseldir.

İmar Parseli Nedir?

İmar adaları içindeki kadastro parsellerinin imar mevzuatı ve imar planı esaslarına göre düzenlenmiş şeklidir.

Gördüğünüz gibi parsel böyle bir değer olduğu için herhangi bir karşılığı ve birim çevrimi bulunmamaktadır.

Yukarıdaki birim çeviri örnekleri doğruya en yakın olan yaklaşık değerlerdir ama bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Bu yüzden değerlerde herhangi bir hata olup olmadığını bilimsel ve akademik kaynaklardan kontrol ediniz.

Hesaplamalar ve çevrimlerde kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi, akademik ölçü birimi çeviri hesaplama programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bu yazı üzerinden bize sorabilirsiniz.

Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

Diğer Birim çevirme yazılarımız için hesaplator sitesi içinde arama yapabilir ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Motor Hacmi ve Silindir Hacmi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Araç satın alırken dikkat edilen detaylar arasında motor hacmi ve silindir hacmi de önemli detaylardandır. Bu iki değer aracın niteliklerini ve gücünü belirlemektedir. Peki Motor Hacmi ve Silindir hacminin anlamı nedir ve nasıl hesaplanır.

Motor Hacmi ve Silindir Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Motorda yer alan her bir silindir hacminin toplamı motor hacmini bize verir. Motor hacmini bulmak için silindir hacmi ile silindir sayısının çarpılması gerekir. Formülle vermek gerekirse;

Motor Hacmi = Silindir Hacmi x Silindir Sayısı

Eğer bir aracın motor hacmi aynı özelliklere sahip olan bir aracın motor hacminden büyükse bu onun daha güçlü olduğunu göstermektedir.

Genel olarak araçlarda motor hacmi modelin ismi ile birlikte anılmaktadır. Bunu en iyi bir örnekle anlatmak gerekir. Mesela BMW 320 modeli bize aracın 3 serisi ve 2 litre motora sahip bir araç olduğunu göstermektedir.

Motor hacmi genel olarak 1200, 1800 veya 2000 şeklinde söylenmektedir. Bu aracın motor hacminin santimetreküp şeklinde hesaplanışını verir.

Silindirin hacmini bulmak için silindir çapı ve strok boyunun santimetre cinsinden çarpılması gerekir. Motor hacmini bulmak içinse motorda yer alan silindir sayısının silindir hacmi ile çarpılması gerekmektedir. Eğer silindir çapı ve piston stroku birbirine eşitse ortada bir kare motor var demektir. Bu tasarım da günümüzde son derece yaygındır.

Bir araçtaki motor hacmi ne kadar büyükse aracın gücü o kadar yüksek ve yakıt tüketimi de o kadar fazladır. Eğer şehir içinde gezmek için bir araç bakıyorsanız, yani evden işe – işten eve ve arasıra gezmek için kullanıcaksanız motor hacmi küçük veya orta ölçekte bir araç size yetecektir. Yani 1.2 ve 1.6 litre arasındaki motorlar ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

Eğer güç ve sportiflik arıyorsanız büyük ölçekte motor hacmi olan motorlar seçilmektedir. 2.0 litre ve üstü motorlar bunlara örnektir.

Son dönemde otomobil üreticileri düşük motor hacimli turbo şarjlı motorlar üretmektedirler. Bu şekilde hem yakıttan tasarruf edilirken hem de belli oranda performans sağlamaktadır. Motorlar üzerinde yapılan iyileştirmeler ve turbo beslemesi ile de istenen güç sağlanabilmektedir.

Orta sınıfta binek araçlarda bulunan en yaygın motor hacimleri 1.2, 1.4, 1.6 litre araçladrır. Daha üst sınıf binek araçlarda ise bu sayısı 2.0 ve üstüne çıkmaktadır. Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara bakacak olursak motor hacimlerinin 6.0 ve 12.0 arasında değiştiğini görebilirsiniz. Yazının burasına kadar saydığımız bütün araçlarda silindir sayısı değişebilmektedir ama binek araçlarda genellikle 4 silindir, ticari araçlarda ise genellikle 6 ya da 8 silindir kullanılmaktadır.

Araçlarda ayrıca sıkıştırma oranı da oldukça önemlidir. Sıkıştırma oranının hesaplanması ise silindir hacmi ve yanma odası hacminin toplamının yanma odası hacmine bölünmesi ile bulunmaktadır. Bir araçta sıkıştırma oranının yüksek olması demek silindir hacminin ve dolayısıyla motor hacminin büyük olması demektir.

Kısacası bir aracın gücünü, performansını, hızını ve yakıt tüketimi hakkında bilgi sahibi olmak adına motor hacmine bakılabilir. Bu şekilde tüketiciler öncelikle ihtiyaçlarına hitap eden bir araca yönelerek avantajlı bir satın alım yapabilir.

Bağırsak Kaç Metre Eder? Hesaplama

Vücudumuzdaki en uzun organ olan bağırsak kaç metre olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Vücudumuzun en uzun organı olan ve kişiden kişiye veya yaştan yaşa belirli özelliklere göre ince ve kalın bağırsakların uzunluğu değişiklik gösterir.

O yüzden bu konu hakkında verilen değerler en yaklaşık değerlerdir.

Kalın Bağırsak Kaç Metre dir?

Sindirim ve boşaltım sistemlerinin her ikisinde de bulunan bu organ, ince bağırsak ve anüs arasında bunulunan kısımı tamamlar. Toplam uzunluğu farklı kişilere ve yaşlara göre değişiklik gösterse de 1,5 – 2 metre arasında bir uzunluğa sahiptir.

Kalın bağırsak ile ince bağırsak arasındaki fark genişliğinin fazla olması ve daha kısa olmasıdır. Bu organ kalın bağırsakta tuzların aktif taşıma ile emilmesini, artık posaların dışkıyı oluşturmasını ve bunların anüse ulaşımını sağlar. Yani ince bağırsaktan sonra yer alan organ, dışkının vücut içinde üretildiği ve anüse taşındığı son aşamadır.

İnce Bağırsak Kaç Metredir?

Sindirim sisteminde mide ile kalın bağırsak arasında kalan bölümde ince bağırsak yer alır. Genellikle beş yaşından büyük insanlarda uzunluğu 5 ve 6 metre arasında olmaktadır. İnce bağırsakta enzimler ve kaslar yardımıyla besinlerin son sindirimi hem fiziksel hem de kimyasal yolla yapılır. Bu açıdan oldukça önemli ve diğer organlardan farklıdır.

Bu organ mideden sonra yer alan adımdır ve kalın bağırsaktan önce besinleri tamamen sindirerek işe yarayacak besin maddelerinin kana geçişini sağlar. Kalın bağırsağa sadece işe yaramayan posa maddeler dışkıya dönüşmesi amacı ile gönderilir ve işe yarayan besinlerin uğradığı son nokta ince bağırsak olduğu için sindirimin son noktası olarak da kabul edilebilir. Genellikle çoğu kitapta ince bağırsak boşaltım sistemi organı olarak kabul edilmez.

Bağırsaklarımız en uzun organlarımız olduğu gibi vücutta belki de hiç dinlemeden çalışan sayılı organlardan biridir. Sürekli çalışme ve işlev halindedir ve özellikle ince bağırsak çok uzun olduğu için sürekli içinde bir dolaşım söz konusudur.

Besinlerin bu yolu takip etme süreleri kişiden kişiye değişir ve metabolizik hız bu boşaltım aşamasında oldukça önemli rol alır. Bağırsakların daima sağlıklı kalması için gerekli besinler alınmalı, daha az posalı besinler tüketilmeli ve bağırsaklar gereğinden fazla yorulmamalıdır. Bu sayede sağlıklı bağırsaklara sahip olmak mümkündür.

Ağrı Dağı Kaç Metre? Yükseklik Hesaplama

Yükseklik hesaplama olarak da geçen Erciyes Dağı kaç metre yazımıda ilk önce Erciyes’in nerede olduğunu öğreneceğiz.

Ağrı Dağı Nerede?

Türkiye’nin en yüksek dağı olan ağrı dağı ismini bağlı olduğu şehir Ağrı’dan alır. Ağrı dağı sönmüş bir volkanik dağdır.

Ağrı Dağı Kaç Metre Yüksekliğe Sahiptir?

Ağrı Dağı, yükseklik olarak 5.137 metredir. Ağrı dağı demin bahsettiğim gibi volkanik bir dağdır. Ağrı Dağı’nın en son volkanik hareketi 1840 yılında görülmüştür.

Ağrı Dağı Kaç Kilometre yüksekliğe sahiptir?

Ağrı Dağı ‘nın yüksekliğinin kaç metre olduğunu öğrendik. Bunu kilometre olarak ifade etmek gerekirsek 5km 137m olarak belirtmek gerekir.

Ağrı Dağı Türkiye’nin en yüksek dağı olduğu için Türkiye’de nadir görülebilecek bazı özellikleri vardır.

4 mevsim boyunca Ağrı Dağı’nda kar buzullar erimeden varlığını koruyabilmektedir. Bu yükseltinin de etkisi ile ortaya çıkan soğuk havanın etkisi ile mümkün olmaktadır.

Dünyanın En Yüksek 2. Volkanik Dağı

Ağrı Dağı büyüklüğü ile dünya sıralamasında da yer bulmaktadır.

Dünyadaki en büyük volkanik dağlar sıralandığında Meksika’daki Popocatépetl’den (5462 metre) sonra Ağrı dağı volkanik dağ olarak gelmektedir. Bu sıralama en yüksek volkanik dağ anlamında olduğunu unutmayalım.

Ağrı Dağı bilimsel olarak hazırlanan dünyanın en yüksek dağları sıralamasında ilk 100’e bile girememektedir ama en yüksek volkanik dağlar sıralamasında ikincidir. Çünkü Dünyadaki bütün dağlar baz alındığında Ağrı dağı emsallerinin yanında küçük olarak kalmaktadır.

Dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 100. sıradaki dağ 7221 metredir. Bu da Ağrı Dağı’nın sıralamaya neden giremediğini göstermektedir.

Erciyes Dağı Kaç Metre? Yükseklik Hesaplama

Yükseklik hesaplama olarak da geçen Erciyes Dağı kaç metre yazımıda ilk önce Erciyes’in nerede olduğunu öğreneceğiz.

Erciyes Dağı Nerede?

Türkiye’nin gözde kayak merkezlerinden biri olan Erciyes kayak merkezi Kayseri’nin bir sembolüdür. Erciyes kayak merkezi  Kayseri halkına da büyük istihdam sağlamaktadır.

Erciyes Dağı Kaç Metre Yüksekliğe Sahiptir?

Erciyes Dağı, yükseklik olarak 3.917 metredir. Erciyes dağının hemen yanında küçük erciyes diye anılan ve 3.703 metre olan bir dağa daha bulunmaktadır.

Kış turizmi için Kayseri’de ki bu dağ en gözde yerlerden biridir. Erciyes, İç Anadolu bölgesinde bulunan en yüksek dağdır. Açık havada çıplak gözle bakıldığında etrafındaki bazı şehirlerden görülebildiği gözlenmektedir.

Erciyes Dağı Kaç Kilometre yüksekliğe sahiptir?

Bu seferde Erciyes’in yüksekliğini kilometre olarak verelim. Erciyes’in yüksekliği 3,197 km eder. Yani 3 km 917 metre eder.

Erciyes’e ulaşım için teleferik sistemi kullanılabilir. Böylece zirveye ulaşmak çok kolaylaşmıştır. Bunun dışında Kayseri üzerinden çift şeritli ve bakımı sürekli yapılan bir asfalt yol vardır. Şahsi arabasıyla gelenler bu yol ile zirveye çıkabilir.

Kayak sezonu boyunca kar küreme araçları sürekli yolları açık tutmaya çalışmaktadır. Fırtına haricinde yollar genellikle ekipler tarafından temizlenmektedir.

Erciyes Dağı doğal bir sınırdır ve Develi ile Kayseri’yi birbirinden ayırmaktadır. Kayseri’ye 25 kilometre mesafede olan Erciyes kayak merkezi kesinlikle görülmesi gereken bir güzelliktedir.

Everest Dağı Kaç Metre? Yükseklik Hesaplama

Yükseklik hesaplama olarak da geçen Everest Dağı kaç metre yazımıda ilk önce Everest’in nerede olduğunu öğreneceğiz.

Everest Dağı Nerede?

Everest Dağı, Himalayalar’da yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin Halk Cumhuriyeti-Nepal sınırı üzerinde yer alıyor. 

Everest Dağı Kaç Metre Yüksekliğe Sahiptir?

Everest Dağı, 8.848 metre (8850 metre) yüksekliğinde dünyanın en uzun ve en tanınmış dağıdır. Ayrıca bu yüksekliğin feet biriminden değeri 29.029 feet eder.

Everest Hakkında Diğer Bilgiler

Everest’e ilk başarılı tırmanış, 29 Mayıs 1953 yılında Edmund Hillary ve Tenzing Norgay tarafından yapılmış. Dağ üzerinde en fazla süre kalan Sherpa Babu Chiri, Everest Dağı’nın zirvesinde 21 saat 30 dakika kaldı.

Everest’ten en hızlı inen Fransız Jean-Marc Boivin, Everest Dağı’nın zirvesinden 11 dakika içinde hızlı bir şekilde yamaç paraşütü ile iniş yapmıştır.

Everest’in yüksekliği hakkında Çin ve Nepal yetkilileri söz sahibi olduğu için iki ülke yetkilileri Everest dağının yüksekliğini farklı olarak belirtmişlerdir. Nepal yetkilileri zirvedeki kar kalınlığını da hesaplayarak bir yükseklik verirken, Çinli yetkililer kar kalınlığını hesaplamaya katılmadan yükseklik belirtmektedir.

İki ülke yetkilileri anlaşmaya varması sonucunda kar kalınlığını da yükseklik hesaplamasına dahil ederek Everest kaç metre sorusunun cevabını net olarak verdiler.

Everest Dağı, tecrübeli dağcılar başta olmak üzere amatör dağcıların bile hayallerini süsleyen bir dağdır. Everest’e tırmanış gerçekleştirmek için çok tecrübeli bir dağcı olmak gerekir. İrtifa hastalığı, hava durumu ve rüzgar Everest’e tırmanacak dağcıların baş etmesi gereken sorunlardır.

Everest Dağı, iki ana tırmanma rotasına sahiptir. Nepal’in güneydoğu sırtı ve Çin tarafından kuzey sırtı rotasına sahiptir. Bugün, teknik bakımdan daha kolay olan güneydoğu sırt hattı daha sık kullanılmaktadır.

1922’de Brit George Finch ilk kez oksijen kullanarak bir tırmanma girişiminde bulundu, ancak tırmanma çığ tarafından engellendi ve başarısız oldu.

Haziran 1924 yılında Mallory ve Andrew Irvine, zirveye ulaşma girişimlerinden sağ çıkamadı. 1999’da yapılan bir seferde Mallory’nin cesedi bulundu.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama 2020

Gün geçtikçe trafikte araç sayısı artıyor ve hepimiz trafik sigorta hesaplama yaparak her yıl ödediğimiz bu rakamın ne kadar olacağını öğrenmek istiyoruz. İşte bu yazı onunla ilgili.

Ne yazık ki trafikte uyulması gereken kurallara uymayan birçok araç sürücüsü bulunmaktadır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde trafik kazaları meydana gelmektedir. Herhangi bir basit nedenden dolayı aracınıza çarpılması sonucu hasar alan araçlar için araç sahibinin zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. Bu sigorta sayesinde meydana gelen hasarı eğer kusur hangi taraftaysa diğer tarafa sigorta şirketi sayesinde öder.

Araba alma ideali olan dolu insan bulunmaktadır. Araç sahibi olduktan sonra bazı kurallara uyulması gerekir. Her araç sahibi mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. Trafikte bir araçsanız kaza bana denk gelmez diyemezsiniz. Çünkü kaza sizi de bulabilir. Bu durumu göz önüne alarak zorunlu trafik sigortası yapılır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları nelerdir? Nasıl yapılır? gibi soruların yanıtını aşağıda bulabilirsiniz. Hepsini elden geldiğince cevaplayacağım.

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlk olarak bunun ne olduğundan bahsetmek en doğrusu olacaktır. Şimdi zorunlu trafik sigortası nedir onu öğrenelim.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Araba sahibi olan kişinin genel trafik sigortası yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigorta türüne verilen isimdir. Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenmekte olan bu sigorta çeşidi, araçlarda herhangi bir hasar oluştuğu zaman karşı tarafta oluşabilecek olan maddi ve bedensel zararları üstlenen işe yarar bir sigortadır. Özellikle maddi hasar olan kazalarda haklı olan taraf hasarının ödemesini alır.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik sigortası yaptıran araç sahipleri tarafından merak edilen konulardan birisi, trafik sigortası hesaplama işlemidir. Bu işlemi yaparken ilk önce;

Aracın model ve markası göz önünde bulundurulmaktadır. Bunun nedeni düşük model aracınızın kaza yapma olasılığı daha yüksektir. Bundan sonra sürücünün yaşı, deneyimi ve kaza geçmişi de hesaplama için önemli etkenlerdendir. Diğer önemli nokta ise yaşadığınız şehirdir. Bu trafik sigortası değerlendirme altındaki en önemli konulardan birisidir.

Bunun sebebi sigorta şirketleri şehirlere göre kaza oranlarını belirlemektedir. Kaza oranı yüksek şehirlerde yaşayan sürücüler daha fazla sigorta primi ödeyebilirler. Kaza oranı daha düşük olan şehirlerde ise daha düşük sigorta primi ödemesi yapar. Bunları göz önüne alarak hesaplama işlemi gerçekleşir.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Araç sahibi olan kişiler tarafından merak edilen bir diğer soru ise zorunlu trafik sigortası ne kadar? eder sorusudur. Zorunlu trafik sigortası 2020 yılı fiyatları aşağıdaki gibidir;

Otomobiller için en ucuz trafik sigortası 709 lira bir ücret ile Adıyaman, Aydın, Hatay, Hakkâri, Isparta, Kars, Kastamonu, Muğla, Mardin, Tokat, Trabzon, Uşak olmaktadır. En pahalısı zorunlu trafik sigortası ise 792 lira ile İstanbul olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne kadar Öder?

Aracınızla kaza yapmışsanız zorunlu trafik sigortası kapsamında araç grubunuza göre değişen asgari teminat limitlerinden yararlanabilirsiniz.

Zarar gören aracınızın maddi hasar tutarı; Araç Başına Limit 41.000 TL ve kaza Başına Limit 82.000 TL olarak bilinir. Kaza sonucu sağlık sorunları meydana gelen kişiler için; Kişi Başına Limit 410.000 TL, Kaza Başına Limit 2.050.000 TL olarak bilinir. Tabi ki bu rakamlar değişebilir ama genel olarak 2020 yılı için rakam budur.

Metre Metrekare Çevirme Hesaplama

Metre Metrekare Çevirme hesabını yapmayı düşünüyorsak bize bazı bilgilerin verilmesi gerekir. Bir çok yerde bu sorunun cevabını aramış olabilirsiniz. Normal olarak Metre – Metrekare ye ÇEVRİLMEZ.

Bunun nedeni farklı iki tür birimin birbirine çevrilemeyeceğidir. Metre uzunluk ölçü birimidir, Metrekare ise alan ölçü birimidir.

Metre Metrekare Çevirme Örneği

Metre ile metrekare ölçme yapacaksak alan hesabında gerekli olan 2 kenarın kaç metre olduğunu öğrenmemiz gerekir. Bunu en iyi bir örnekle anlayabiliriz. Dikdörtgen bir arsamız olduğunu düşünelim;

Arsanın bir kenarı 10 metre, diğer kenarı 8 metre olsun. Şimdi bu dikdörtgen arsanın metrekare hesabını yapabiliriz.

10 metre x 8 metre = 80 m² eder.

Yukarıdaki birim çeviri örnekleri doğruya en yakın olan yaklaşık değerlerdir ama bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Bu yüzden değerlerde herhangi bir hata olup olmadığını bilimsel ve akademik kaynaklardan kontrol ediniz.

Hesaplamalar ve çevrimlerde kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi, akademik ölçü birimi çeviri hesaplama programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bu yazı üzerinden bize sorabilirsiniz.

Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.