Bağırsak Kaç Metre Eder? Hesaplama

Vücudumuzdaki en uzun organ olan bağırsak kaç metre olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Vücudumuzun en uzun organı olan ve kişiden kişiye veya yaştan yaşa belirli özelliklere göre ince ve kalın bağırsakların uzunluğu değişiklik gösterir.

O yüzden bu konu hakkında verilen değerler en yaklaşık değerlerdir.

Kalın Bağırsak Kaç Metre dir?

Sindirim ve boşaltım sistemlerinin her ikisinde de bulunan bu organ, ince bağırsak ve anüs arasında bunulunan kısımı tamamlar. Toplam uzunluğu farklı kişilere ve yaşlara göre değişiklik gösterse de 1,5 – 2 metre arasında bir uzunluğa sahiptir.

Kalın bağırsak ile ince bağırsak arasındaki fark genişliğinin fazla olması ve daha kısa olmasıdır. Bu organ kalın bağırsakta tuzların aktif taşıma ile emilmesini, artık posaların dışkıyı oluşturmasını ve bunların anüse ulaşımını sağlar. Yani ince bağırsaktan sonra yer alan organ, dışkının vücut içinde üretildiği ve anüse taşındığı son aşamadır.

İnce Bağırsak Kaç Metredir?

Sindirim sisteminde mide ile kalın bağırsak arasında kalan bölümde ince bağırsak yer alır. Genellikle beş yaşından büyük insanlarda uzunluğu 5 ve 6 metre arasında olmaktadır. İnce bağırsakta enzimler ve kaslar yardımıyla besinlerin son sindirimi hem fiziksel hem de kimyasal yolla yapılır. Bu açıdan oldukça önemli ve diğer organlardan farklıdır.

Bu organ mideden sonra yer alan adımdır ve kalın bağırsaktan önce besinleri tamamen sindirerek işe yarayacak besin maddelerinin kana geçişini sağlar. Kalın bağırsağa sadece işe yaramayan posa maddeler dışkıya dönüşmesi amacı ile gönderilir ve işe yarayan besinlerin uğradığı son nokta ince bağırsak olduğu için sindirimin son noktası olarak da kabul edilebilir. Genellikle çoğu kitapta ince bağırsak boşaltım sistemi organı olarak kabul edilmez.

Bağırsaklarımız en uzun organlarımız olduğu gibi vücutta belki de hiç dinlemeden çalışan sayılı organlardan biridir. Sürekli çalışme ve işlev halindedir ve özellikle ince bağırsak çok uzun olduğu için sürekli içinde bir dolaşım söz konusudur.

Besinlerin bu yolu takip etme süreleri kişiden kişiye değişir ve metabolizik hız bu boşaltım aşamasında oldukça önemli rol alır. Bağırsakların daima sağlıklı kalması için gerekli besinler alınmalı, daha az posalı besinler tüketilmeli ve bağırsaklar gereğinden fazla yorulmamalıdır. Bu sayede sağlıklı bağırsaklara sahip olmak mümkündür.

Ağrı Dağı Kaç Metre? Yükseklik Hesaplama

Yükseklik hesaplama olarak da geçen Erciyes Dağı kaç metre yazımıda ilk önce Erciyes’in nerede olduğunu öğreneceğiz.

Ağrı Dağı Nerede?

Türkiye’nin en yüksek dağı olan ağrı dağı ismini bağlı olduğu şehir Ağrı’dan alır. Ağrı dağı sönmüş bir volkanik dağdır.

Ağrı Dağı Kaç Metre Yüksekliğe Sahiptir?

Ağrı Dağı, yükseklik olarak 5.137 metredir. Ağrı dağı demin bahsettiğim gibi volkanik bir dağdır. Ağrı Dağı’nın en son volkanik hareketi 1840 yılında görülmüştür.

Ağrı Dağı Kaç Kilometre yüksekliğe sahiptir?

Ağrı Dağı ‘nın yüksekliğinin kaç metre olduğunu öğrendik. Bunu kilometre olarak ifade etmek gerekirsek 5km 137m olarak belirtmek gerekir.

Ağrı Dağı Türkiye’nin en yüksek dağı olduğu için Türkiye’de nadir görülebilecek bazı özellikleri vardır.

4 mevsim boyunca Ağrı Dağı’nda kar buzullar erimeden varlığını koruyabilmektedir. Bu yükseltinin de etkisi ile ortaya çıkan soğuk havanın etkisi ile mümkün olmaktadır.

Dünyanın En Yüksek 2. Volkanik Dağı

Ağrı Dağı büyüklüğü ile dünya sıralamasında da yer bulmaktadır.

Dünyadaki en büyük volkanik dağlar sıralandığında Meksika’daki Popocatépetl’den (5462 metre) sonra Ağrı dağı volkanik dağ olarak gelmektedir. Bu sıralama en yüksek volkanik dağ anlamında olduğunu unutmayalım.

Ağrı Dağı bilimsel olarak hazırlanan dünyanın en yüksek dağları sıralamasında ilk 100’e bile girememektedir ama en yüksek volkanik dağlar sıralamasında ikincidir. Çünkü Dünyadaki bütün dağlar baz alındığında Ağrı dağı emsallerinin yanında küçük olarak kalmaktadır.

Dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 100. sıradaki dağ 7221 metredir. Bu da Ağrı Dağı’nın sıralamaya neden giremediğini göstermektedir.

Erciyes Dağı Kaç Metre? Yükseklik Hesaplama

Yükseklik hesaplama olarak da geçen Erciyes Dağı kaç metre yazımıda ilk önce Erciyes’in nerede olduğunu öğreneceğiz.

Erciyes Dağı Nerede?

Türkiye’nin gözde kayak merkezlerinden biri olan Erciyes kayak merkezi Kayseri’nin bir sembolüdür. Erciyes kayak merkezi  Kayseri halkına da büyük istihdam sağlamaktadır.

Erciyes Dağı Kaç Metre Yüksekliğe Sahiptir?

Erciyes Dağı, yükseklik olarak 3.917 metredir. Erciyes dağının hemen yanında küçük erciyes diye anılan ve 3.703 metre olan bir dağa daha bulunmaktadır.

Kış turizmi için Kayseri’de ki bu dağ en gözde yerlerden biridir. Erciyes, İç Anadolu bölgesinde bulunan en yüksek dağdır. Açık havada çıplak gözle bakıldığında etrafındaki bazı şehirlerden görülebildiği gözlenmektedir.

Erciyes Dağı Kaç Kilometre yüksekliğe sahiptir?

Bu seferde Erciyes’in yüksekliğini kilometre olarak verelim. Erciyes’in yüksekliği 3,197 km eder. Yani 3 km 917 metre eder.

Erciyes’e ulaşım için teleferik sistemi kullanılabilir. Böylece zirveye ulaşmak çok kolaylaşmıştır. Bunun dışında Kayseri üzerinden çift şeritli ve bakımı sürekli yapılan bir asfalt yol vardır. Şahsi arabasıyla gelenler bu yol ile zirveye çıkabilir.

Kayak sezonu boyunca kar küreme araçları sürekli yolları açık tutmaya çalışmaktadır. Fırtına haricinde yollar genellikle ekipler tarafından temizlenmektedir.

Erciyes Dağı doğal bir sınırdır ve Develi ile Kayseri’yi birbirinden ayırmaktadır. Kayseri’ye 25 kilometre mesafede olan Erciyes kayak merkezi kesinlikle görülmesi gereken bir güzelliktedir.

Everest Dağı Kaç Metre? Yükseklik Hesaplama

Yükseklik hesaplama olarak da geçen Everest Dağı kaç metre yazımıda ilk önce Everest’in nerede olduğunu öğreneceğiz.

Everest Dağı Nerede?

Everest Dağı, Himalayalar’da yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin Halk Cumhuriyeti-Nepal sınırı üzerinde yer alıyor. 

Everest Dağı Kaç Metre Yüksekliğe Sahiptir?

Everest Dağı, 8.848 metre (8850 metre) yüksekliğinde dünyanın en uzun ve en tanınmış dağıdır. Ayrıca bu yüksekliğin feet biriminden değeri 29.029 feet eder.

Everest Hakkında Diğer Bilgiler

Everest’e ilk başarılı tırmanış, 29 Mayıs 1953 yılında Edmund Hillary ve Tenzing Norgay tarafından yapılmış. Dağ üzerinde en fazla süre kalan Sherpa Babu Chiri, Everest Dağı’nın zirvesinde 21 saat 30 dakika kaldı.

Everest’ten en hızlı inen Fransız Jean-Marc Boivin, Everest Dağı’nın zirvesinden 11 dakika içinde hızlı bir şekilde yamaç paraşütü ile iniş yapmıştır.

Everest’in yüksekliği hakkında Çin ve Nepal yetkilileri söz sahibi olduğu için iki ülke yetkilileri Everest dağının yüksekliğini farklı olarak belirtmişlerdir. Nepal yetkilileri zirvedeki kar kalınlığını da hesaplayarak bir yükseklik verirken, Çinli yetkililer kar kalınlığını hesaplamaya katılmadan yükseklik belirtmektedir.

İki ülke yetkilileri anlaşmaya varması sonucunda kar kalınlığını da yükseklik hesaplamasına dahil ederek Everest kaç metre sorusunun cevabını net olarak verdiler.

Everest Dağı, tecrübeli dağcılar başta olmak üzere amatör dağcıların bile hayallerini süsleyen bir dağdır. Everest’e tırmanış gerçekleştirmek için çok tecrübeli bir dağcı olmak gerekir. İrtifa hastalığı, hava durumu ve rüzgar Everest’e tırmanacak dağcıların baş etmesi gereken sorunlardır.

Everest Dağı, iki ana tırmanma rotasına sahiptir. Nepal’in güneydoğu sırtı ve Çin tarafından kuzey sırtı rotasına sahiptir. Bugün, teknik bakımdan daha kolay olan güneydoğu sırt hattı daha sık kullanılmaktadır.

1922’de Brit George Finch ilk kez oksijen kullanarak bir tırmanma girişiminde bulundu, ancak tırmanma çığ tarafından engellendi ve başarısız oldu.

Haziran 1924 yılında Mallory ve Andrew Irvine, zirveye ulaşma girişimlerinden sağ çıkamadı. 1999’da yapılan bir seferde Mallory’nin cesedi bulundu.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama 2020

Gün geçtikçe trafikte araç sayısı artıyor ve hepimiz trafik sigorta hesaplama yaparak her yıl ödediğimiz bu rakamın ne kadar olacağını öğrenmek istiyoruz. İşte bu yazı onunla ilgili.

Ne yazık ki trafikte uyulması gereken kurallara uymayan birçok araç sürücüsü bulunmaktadır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde trafik kazaları meydana gelmektedir. Herhangi bir basit nedenden dolayı aracınıza çarpılması sonucu hasar alan araçlar için araç sahibinin zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. Bu sigorta sayesinde meydana gelen hasarı eğer kusur hangi taraftaysa diğer tarafa sigorta şirketi sayesinde öder.

Araba alma ideali olan dolu insan bulunmaktadır. Araç sahibi olduktan sonra bazı kurallara uyulması gerekir. Her araç sahibi mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. Trafikte bir araçsanız kaza bana denk gelmez diyemezsiniz. Çünkü kaza sizi de bulabilir. Bu durumu göz önüne alarak zorunlu trafik sigortası yapılır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları nelerdir? Nasıl yapılır? gibi soruların yanıtını aşağıda bulabilirsiniz. Hepsini elden geldiğince cevaplayacağım.

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlk olarak bunun ne olduğundan bahsetmek en doğrusu olacaktır. Şimdi zorunlu trafik sigortası nedir onu öğrenelim.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Araba sahibi olan kişinin genel trafik sigortası yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigorta türüne verilen isimdir. Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenmekte olan bu sigorta çeşidi, araçlarda herhangi bir hasar oluştuğu zaman karşı tarafta oluşabilecek olan maddi ve bedensel zararları üstlenen işe yarar bir sigortadır. Özellikle maddi hasar olan kazalarda haklı olan taraf hasarının ödemesini alır.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik sigortası yaptıran araç sahipleri tarafından merak edilen konulardan birisi, trafik sigortası hesaplama işlemidir. Bu işlemi yaparken ilk önce;

Aracın model ve markası göz önünde bulundurulmaktadır. Bunun nedeni düşük model aracınızın kaza yapma olasılığı daha yüksektir. Bundan sonra sürücünün yaşı, deneyimi ve kaza geçmişi de hesaplama için önemli etkenlerdendir. Diğer önemli nokta ise yaşadığınız şehirdir. Bu trafik sigortası değerlendirme altındaki en önemli konulardan birisidir.

Bunun sebebi sigorta şirketleri şehirlere göre kaza oranlarını belirlemektedir. Kaza oranı yüksek şehirlerde yaşayan sürücüler daha fazla sigorta primi ödeyebilirler. Kaza oranı daha düşük olan şehirlerde ise daha düşük sigorta primi ödemesi yapar. Bunları göz önüne alarak hesaplama işlemi gerçekleşir.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Araç sahibi olan kişiler tarafından merak edilen bir diğer soru ise zorunlu trafik sigortası ne kadar? eder sorusudur. Zorunlu trafik sigortası 2020 yılı fiyatları aşağıdaki gibidir;

Otomobiller için en ucuz trafik sigortası 709 lira bir ücret ile Adıyaman, Aydın, Hatay, Hakkâri, Isparta, Kars, Kastamonu, Muğla, Mardin, Tokat, Trabzon, Uşak olmaktadır. En pahalısı zorunlu trafik sigortası ise 792 lira ile İstanbul olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne kadar Öder?

Aracınızla kaza yapmışsanız zorunlu trafik sigortası kapsamında araç grubunuza göre değişen asgari teminat limitlerinden yararlanabilirsiniz.

Zarar gören aracınızın maddi hasar tutarı; Araç Başına Limit 41.000 TL ve kaza Başına Limit 82.000 TL olarak bilinir. Kaza sonucu sağlık sorunları meydana gelen kişiler için; Kişi Başına Limit 410.000 TL, Kaza Başına Limit 2.050.000 TL olarak bilinir. Tabi ki bu rakamlar değişebilir ama genel olarak 2020 yılı için rakam budur.

Metre Metrekare Çevirme Hesaplama

Metre Metrekare Çevirme hesabını yapmayı düşünüyorsak bize bazı bilgilerin verilmesi gerekir. Bir çok yerde bu sorunun cevabını aramış olabilirsiniz. Normal olarak Metre – Metrekare ye ÇEVRİLMEZ.

Bunun nedeni farklı iki tür birimin birbirine çevrilemeyeceğidir. Metre uzunluk ölçü birimidir, Metrekare ise alan ölçü birimidir.

Metre Metrekare Çevirme Örneği

Metre ile metrekare ölçme yapacaksak alan hesabında gerekli olan 2 kenarın kaç metre olduğunu öğrenmemiz gerekir. Bunu en iyi bir örnekle anlayabiliriz. Dikdörtgen bir arsamız olduğunu düşünelim;

Arsanın bir kenarı 10 metre, diğer kenarı 8 metre olsun. Şimdi bu dikdörtgen arsanın metrekare hesabını yapabiliriz.

10 metre x 8 metre = 80 m² eder.

Yukarıdaki birim çeviri örnekleri doğruya en yakın olan yaklaşık değerlerdir ama bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Bu yüzden değerlerde herhangi bir hata olup olmadığını bilimsel ve akademik kaynaklardan kontrol ediniz.

Hesaplamalar ve çevrimlerde kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi, akademik ölçü birimi çeviri hesaplama programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bu yazı üzerinden bize sorabilirsiniz.

Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

Bilgisayar Boyut Birimleri Sıralaması

KB, MB, GB ifadelerini gördüğünüzde bunların bilgisayar boyut birimleri olduğunu bilmeniz gerekir. Bunlar kısaltılmış ifadelerdir.

Şimdi birimleri ve bunların kısaltılmış hallerini listeleyelim;

 • Byte (kısaltması: b)
 • Kilobyte (kısaltması: kb)
 • Megabyte (kısaltması: mb)
 • Gigabyte (kısaltması: gb)
 • Terabyte (kısaltması: tb)
 • Petabyte (kısaltması: pb)
 • Exabyte (kısaltması: eb)
 • Zettabyte (kısaltması: zb)
 • Yottabyte (kısaltması: yb)

Peki bu birimlerin sayısal karşılıklarını nelerdir. Bunları da aşağıdaki listeden öğrenebiliriz;

İsimEşittir:Bayt cinsinden boyut değeri
Bit1 bit1/8
Bayt8 bit1
Kilobayt1.024 bayt1,024
Megabyte1,024 kilobayt1.048.576
Gigabyte1.024 megabayt1073741824
Terrabyte1,024 gigabayt1.099.511.627.776
Petabyte1.024 terrabytes1.125.899.906.842.624
Exabyte1,024 petabayt1.152.921.504.606.846.976
Zettabayt1,024 exabytes1.180.591.620.717.411.303.424
Yottabayt1,024 zettabayt1.208.925.819.614.629.174.706.176

Bunları öğrendiğimize göre bu birimlerin ne kadar küçük veya büyük olduğunu örneklerle öğrenelim. Buradaki örnekler 1 Bayt, 1 Megabayt olarak verilmiştir.

İsimÖrnek (ler) Boyut
Bayt“A” ve “B” gibi tek bir harfe bu boyutu ifade eder.
kilobayt13-14 paragraftan oluşan bir eposta metni bu boyuta örnek olarak verilebilir.
megabyteOrta boy bir Roman bu kadar yer kaplar.
Gigabyte1 GB Yaklaşık olarak 300 MP3 dosyasına veya 40 dakikalık DVD Kalitesinde
(720p veya 1080p görüntü) dosyası boyutuna eşittir.
TerrabyteYaklaşık 30 haftalık yüksek kaliteli ses kaydına eşittir.
Petabyte2000 yılında web’de mevcut veri miktarının 8 petabayt olarak
tasarlandığı düşünülmektedir.
Exabyte3 milyar nüfusa sahip bir dünyada, herhangi bir biçimde üretilen tüm bilgiler
tek bir exabyte doldurabilir.
Zettabayt1 zettabayt 300 trilyon MP3’e eşittir. 200 milyar DVD olarakta anlatılabilir.
YottabaytBu boyut için henüz bir örneğimiz yok ama teknoloji bu şekilde ilerlerse
bu boyut hakkında da bir örnek oluşacaktır.

Bilgisayar ölçü birimleri hakkında diğer yazılarım için Bilgisayar Ölçü Birimleri etiketini takip edebilirsiniz.

2020 MTV Hesaplama – Motorlu Taşıt Vergisi MTV ne kadar?

Motorlu taşıtınız var ve 2020 yılında ne kadar vergi ödeyeceğinizi merak ediyorsanız 2020 MTV hesaplama yazısı ile bunu öğrenebilirsiniz.

İlk önce geçen yıl ne ödediğinizi yeniden hesaplamak için 2019 MTV Hesaplama yazımıza göz atabilirsiniz.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir.

MTV ödemeleri Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitle yapılır. MTV’nin ilk taksit ödemesi 1-31 Ocak tarihleri arasında, ikinci taksit ödemesi 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılmalıdır.

MTV Ödemeden araç muayenesi yapılabilir mi?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, ayın son gününe kadar ödenebilmektedir. Bahsi geçen aylarda, ayın son gününden önce yapılan araç muayene işlemlerinde Motorlu Taşıtlar Vergisi borç olarak görünmez ve araç muayenesi için engel teşkil etmez. Bu durum sadece Ocak ve Temmuz aylarında yapılan muayeneler için geçerlidir.

MTV Hangi Araçlar için Ödenmez?

Genel ve özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar – Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsolosluklarıyla, elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ve ait taşıtlar, – Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar. – Aracın geçmiş dönemlere ait borcu olmamak şartıyla hurdaya çıkmış araçlar. – Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna intikal eden bankalara, tasfiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu eliyle yürütülen müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlar.

MTV ödemelerini Tüm Vergi Dairelerinin veznelerine, – Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (https://www.gib.gov.tr/) sayfasında açıkladığı bankaların veznelerine, – İnternet Bankacılığı hizmetinden faydalanarak internet hesabınızdan, – Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde duyurduğu bankaların kredi kartından.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Yaş Hesaplaması 

Model Yılı
Aracın MTV Yaşı
Otomobil MTV Yaş Aralığı
202011 – 3
201921 – 3
201831 – 3 
201744 – 6 
201654 – 6
201564 – 6
201477 – 11
201387 – 11

*Motorlu Taşıtlar Vergisi için yaş hesaplaması model yılı baz alınarak yapılır. Bu hesaplama işleminde içinde bulunulan yılda hesaba katılır. Örneğin model yılı 2016 olan bir aracın 2020 yılında vergi hesaplama yaşı 5’dir.

2020 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Oranları

1- Otomobil Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama

01/01/2018’den önce alınan otomobiller için:

Motor Silindir Hacmi  (cm³)
1 – 3 yaş
4 – 6 yaş
7 – 11 yaş
12 – 15 yaş
16 ve yukarı yaş
1300 cm³ ve aşağısı
964 TL 
672 TL 
376 TL 
284 TL
100 TL
1301 – 1600 cm³’e kadar
1.678 TL 
1.258 TL
730 TL 
516 TL
198 TL
1601 – 1800 cm³’e kadar
2.964 TL 
2.316 TL 
1.364 TL
831 TL
322 TL
 1801 – 2000 cm³’e kadar
4.670 TL 
3.596 TL
2.114 TL 
1.258 TL
496 TL
2001 – 2500 cm³’e kadar
7.003 TL
5.084 TL 
3.177 TL
1.898 TL
751 TL
2501 – 3000 cm³’e kadar
9.766 TL 
8.495 TL
5.307 TL
2.854 TL
1.048 TL
3001 – 3500 cm³’e kadar
14.872 TL 
13.381 TL 
8.060 TL
4.023 TL
1.476 TL
3501 – 4000 cm³’e kadar
23.383 TL 
20.191 TL 
11.891 TL
5.307 TL
2.114 TL
4001 cm³ ve yukarısı
38.270 TL
28.698 TL 
16.996 TL
7.638 TL
2.964 TL

01/01/2018’den sonra alınan otomobiller için:  

Motor Silindir Hacmi  (cm³)
Araç Değeri (KDV Hâriç)1 – 3 yaş
4 – 6 yaş
7 – 11 yaş
12 – 15 yaş
16 ve yukarı yaş
1300 cm³ ve aşağısı
51.800 TL’ye kadar964 TL 
672 TL 
376 TL 
284 TL
100 TL
1300 cm³ ve aşağısı
51.800 TL ile 90.800  TL arası1.059 TL739 TL 
413 TL 
313 TL
110 TL
1300 cm³ ve aşağısı
90.800 TL üzeri1.156 TL 
806 TL 
451 TL 
341 TL
120 TL
1301 – 1600 cm³’e kadar
51.800 TL’ye kadar
1.678 TL 
1.258 TL
730 TL 
516 TL
198 TL
1301 – 1600 cm³’e kadar
51.800 TL ile 90.800 TL arası
1.846 TL 
1.384 TL
803 TL 
566 TL
217 TL
1301 – 1600 cm³’e kadar
90.800 TL üzeri
2.014 TL 
1.510 TL
875 TL 
618 TL
237 TL
1601 – 1800 cm³’e kadar
129.800 TL’ye kadar
3.260 TL 
2.549 TL 
1.499 TL
915 TL
355 TL
1601 – 1800 cm³’e kadar
129.800 TL üzeri
3.557 TL 
2.779 TL 
1.637 TL
999 TL
387 TL
 1801 – 2000 cm³’e kadar
129.800 TL’ye kadar
5.136 TL 
3.955 TL
2.325 TL 
1.384 TL
545 TL
 1801 – 2000 cm³’e kadar
129.800 TL üzeri
5.603 TL 
4.316 TL
2.536 TL 
1.510 TL
594 TL
2001 – 2500 cm³’e kadar
162.100 TL’ye kadar
7.704 TL
5.593 TL 
3.494 TL
2.087 TL
826 TL
2001 – 2500 cm³’e kadar
162.100 TL üzeri
8.405 TL
6.101 TL 
3.811 TL
2.278 TL
901 TL
2501 – 3000 cm³’e kadar
324.400 TL’ye kadar
10.741 TL 
9.345 TL
5.838 TL
3.140 TL
1.152 TL
2501 – 3000 cm³’e kadar
324.400  TL üzeri
11.719 TL 
10.194 TL
6.369 TL
3.426 TL
1.257 TL
3001 – 3500 cm³’e kadar
324.400 TL’ye kadar
16.358 TL
14.720 TL 
8.867 TL
4.426 TL
1.622 TL
3001 – 3500 cm³’e kadar
324.400 TL üzeri
17.847 TL 
16.057 TL 
9.672 TL
4.828 TL
1.771 TL
3501 – 4000 cm³’e kadar
519.200 TL’ye kadar
25.720 TL 
22.210 TL 
13.080 TL
5.838 TL
2.325 TL
3501 – 4000 cm³’e kadar
519.200 TL üzeri
28.060 TL 
24.228 TL 
14.271 TL
6.369 TL
2.536 TL
4001 cm³ ve yukarısı
616.500 TL’ye kadar
42.097 TL
31.568 TL 
18.696 TL
8.403 TL
3.260 TL
4001 cm³ ve yukarısı
616.500 TL üzeri
45.924 TL
34.438 TL 
20.396 TL
9.166 TL
3.557 TL

2- Motosiklet Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama

Motor Silindir Hacmi  (cm³)
1 – 3 yaş
4 – 6 yaş
7 – 11 yaş
12 – 15 yaş
16 ve yukarı yaş
100 –   250 cm³’e kadar
180 TL 
135 TL
99 TL 
62 TL
24 TL
251 –   650 cm³’e kadar
372 TL
282 TL
180 TL
99 TL
62 TL
651 –  1200 cm³’e kadar
958 TL
570 TL
282 TL
180 TL
99 TL
1201 cm³ ve yukarısı
2.324 TL
1.536 TL 
958 TL 
761 TL
372 TL

3- Diğer Araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama 

Taşıt Cinsi / Oturma Yeri / Azami Toplam Ağırlık / Motor Silindir Hacmi (cm³)
1 – 6 yaş
7 – 15 yaş
16 ve yukarı yaş
 3 – Minibüs
1.152 TL
761 TL
372 TL 
4- Panel Van ve Motorlu Karavanlar (Motor Silindir Hacmi)
1900 cm³ ve aşağısı
1.536 TL
958 TL
570 TL
1901 cm³ ve yukarısı
2.311 TL
1.536 TL
958 TL
5 – Otobüs (Oturma Yeri)
25 kişiye kadar
2.908 TL
1.737 TL 
761 TL
26 – 35  kişiye kadar 
3.487 TL
2.908 TL
1.152 TL
36 – 45  kişiye kadar
3.881 TL
3.292 TL
1.536 TL
46 kişi ve yukarısı
4.655 TL
3.881 TL
2.324 TL
6 – Kamyonet, Kamyon, Çekici (Azami Toplam Ağırlık)
1.500 kg’a kadar
1.033 TL
686 TL
337 TL
1.501 –   3.500  kg’a kadar
2.091 TL
1.212 TL
686 TL
3.501 –   5.000  kg’a kadar
3.141 TL
2.614 TL
1.033 TL
5.001 – 10.000  kg’a kadar
3.483 TL
2.962 TL
1.389 TL
10.001 – 20.000  kg’a kadar
4.191 TL
3.487 TL
2.091 TL
20.001 kg ve yukarısı
5.242 TL 
4.191 TL
2.436 TL

Elektrikli Araçların 2020 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Oranları

1- Elektrikli Otomobil Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplaması

01/01/2018’den önce alınan elektrikli otomobiller için:

Kilowatt (kW) aralığı1 – 3 yaş
4 – 6 yaş
7 – 11 yaş
12 – 15 yaş
16 ve yukarı yaş
70 kW ve aşağısı
241 TL 
168 TL 
94 TL 
71 TL
25 TL
71 kW – 85 kW’e kadar
419 TL 
314 TL
182 TL 
129 TL
49 TL
86 kW – 105 kW’e kadar
741 TL 
579 TL 
341 TL
207 TL
80 TL
106 kW – 120 KW’e kadar
1.167 TL 
899 TL
528 TL 
314 TL
124 TL
120 kW – 150 kW’e kadar
1.750 TL
1.271 TL 
794 TL
474 TL
187 TL
151 kW – 180 kW’e kadar
2.441 TL 
2.123 TL
1.326 TL
713 TL
262 TL
180 kW – 210 kW’e kadar
3.718 TL 
3.345 TL 
2.015 TL
1.005 TL
369 TL
211 kW – 240 kW’e kadar
5.845 TL 
5.047 TL 
2.972 TL
1.326 TL
528 TL
241 kW  ve üzeri
9.567 TL
7.174 TL 
4.249 TL
1.909 TL
741 TL

01/01/2018’den sonra alınan elektrikli otomobiller için:  

Kilowatt (kW) aralığı
Araç Değeri (KDV Hâriç)1 – 3 yaş
4 – 6 yaş
7 – 11 yaş
12 – 15 yaş
16 ve yukarı yaş
70 kW ve aşağısı
51.800 TL’ye kadar241 TL 
168 TL 
94 TL 
71 TL
25 TL
70 kW ve aşağısı
51.800 TL ile 90.800  TL arası264 TL184 TL 
103 TL 
78 TL
27 TL
70 kW ve aşağısı
90.800 TL üzeri289 TL 
201 TL 
112 TL 
85 TL
30 TL
71 kW – 85 kW’e kadar
51.800 TL’ye kadar
419 TL 
314 TL
182 TL 
129 TL
49 TL
71 kW – 85 kW’e kadar
51.800 TL ile 90.800 TL arası
461 TL 
346 TL
200 TL 
141 TL
54 TL
71 kW – 85 kW’e kadar
90.800 TL üzeri
503 TL 
377 TL
218 TL 
154 TL
59 TL
86 kW – 105 kW’e kadar
129.800 TL’ye kadar
815 TL 
637 TL 
374 TL
228 TL
88 TL
86 kW – 105 kW’e kadar
129.800 TL üzeri
889 TL 
694 TL 
409 TL
249 TL
96 TL
106 kW – 120 KW’e kadar
129.800 TL’ye kadar
1.284 TL 
988 TL
581 TL 
346 TL
136 TL
106 kW – 120 KW’e kadar
129.800 TL üzeri
1.400 TL 
1079 TL
634 TL 
377 TL
148 TL
120 kW – 150 kW’e kadar
162.100 TL’ye kadar
1.926 TL
1.398 TL 
873 TL
521 TL
206 TL
120 kW – 150 kW’e kadar
162.100 TL üzeri
2.101 TL
1.525 TL 
952 TL
569 TL
225 TL
151 kW – 180 kW’e kadar
324.400 TL’ye kadar
2.685 TL 
2.336 TL
1.459 TL
785 TL
288 TL
151 kW – 180 kW’e kadar
324.400  TL üzeri
2.929 TL 
2.548 TL
1.592 TL
856 TL
314 TL
180 kW – 210 kW’e kadar
324.400 TL’ye kadar
4.089 TL
3.680 TL 
2.216 TL
1.106 TL
405 TL
180 kW – 210 kW’e kadar
324.400 TL üzeri
4.461 TL 
4.014 TL 
2.418 TL
1.207 TL
442 TL
211 kW – 240 kW’e kadar
519.200 TL’ye kadar
6.430 TL 
5.552 TL 
3.270 TL
1.459 TL
581 TL
211 kW – 240 kW’e kadar
519.200 TL üzeri
7.015 TL 
6.057 TL 
3.567 TL
1.592 TL
634 TL
241 kW  ve üzeri
616.500 TL’ye kadar
10.524 TL
7.892 TL 
4.674 TL
2.100 TL
815 TL
241 kW  ve üzeri
616.500 TL üzeri
11.481 TL
8.609 TL 
5.099 TL
2.291 TL
889 TL

2- Elektrikli Motosiklet Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplaması

Kilowatt (kW) aralığı
1 – 3 yaş
4 – 6 yaş
7 – 11 yaş
12 – 15 yaş
16 ve yukarı yaş
6 kW – 15 kW’e kadar
45 TL 
33 TL
25 TL 
15 TL
6 TL
16 kW – 40 kW’e kadar
93 TL
70 TL
45 TL
25 TL
15 TL
41 kW – 60 kW’e kadar
239 TL
142 TL
70 TL
45 TL
24 TL
61 kW ve üzeri
581 TL
384 TL 
239 TL 
190 TL
93 TL

3- Diğer Elektrik Araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplaması 

Taşıt Cinsi / Oturma Yeri / Azami Toplam Ağırlık / Kilowatt (kW) aralığı
1 – 6 yaş
7 – 15 yaş
16 ve yukarı yaş
 3 – Minibüs
288 TL
190 TL
93 TL 
4- Panel Van ve Motorlu Karavanlar (Kilowatt (kW) aralığı)
115 kW ve aşağısı
384 TL
239 TL
142 TL
115 kW ve üzeri 
577 TL
384 TL
239 TL
5 – Otobüs (Oturma Yeri)
25 kişiye kadar
727 TL
434 TL 
190 TL
26 – 35  kişiye kadar 
871 TL
727 TL
288 TL
36 – 45  kişiye kadar
970 TL
823 TL
384 TL
46 kişi ve yukarısı
1.163 TL
970 TL
581 TL
6 – Kamyonet, Kamyon, Çekici (Azami Toplam Ağırlık)
1.500 kg’a kadar
258 TL
171 TL
84 TL
1.501 –   3.500  kg’a kadar
522 TL
303 TL
171 TL
3.501 –   5.000  kg’a kadar
785 TL
653 TL
258 TL
5.001 – 10.000  kg’a kadar
870 TL
740 TL
347 TL
10.001 – 20.000  kg’a kadar
1.047 TL
871 TL
522 TL
20.001 kg ve yukarısı
1.310 TL 
1.047 TL
609 TL

2020 MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın türü, yaşı ve motor hacmi önem taşıyor. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik gösteriyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, otomobil ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmine göre, otobüslerin yaşı ve oturma kapasitesine göre belirleniyor.

Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV tutarı hesaplanıyor. Bu bilgiler ışığında ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda ödenecek tutar bilgisine ulaşabilirsiniz.

1 Litre Kaç ml (mililitre) eder Hesaplama

Hacim birimleri çevirisinde 1 litre kaç ml (mililitre) eder sorusuna yanıt arıyoruz, bir başka deyişle 1 lt kaç ml ederin hesaplamasını yapmaya çalışacağız.

Hacim birimleri çevirme rehberinden litre – mililitre birim çevirme ve hesaplama hakkında bilgiler öğreneceğiz.

1 Litre Kaç ml eder

1 Lt = 1000 ml eder.

1 mililitre 0,001 ml eder.

Anladığınız gibi Litre Mililitre’nin 1000 katına eşittir. Bu birim çeviri yazımız diğer yazılara göre oldukça kısa olacak.

Bu birim çeviri yazısında kaç litre dir, kaç mililitre dir sorularını sorduk ve cevaplarını verdik.

Bu çeviride kullanılan kısaltmalar;

 • Mililitre’nin kısaltması ml,
 • Litre’nin kısaltması lt

Bu yazı boyunca mililitre – lt hesaplama ve ml – litre hesaplama sorularını örneklerle birlikte cevap verdik.

Yukarıdaki birim çeviri örnekleri doğruya en yakın olan yaklaşık değerlerdir ama bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Bu yüzden değerlerde herhangi bir hata olup olmadığını bilimsel ve akademik kaynaklardan kontrol ediniz.

Hesaplamalar ve çevrimlerde kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi, akademik ölçü birimi çeviri hesaplama programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bu yazı üzerinden bize sorabilirsiniz.

Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

Birim çevirme yazılarımız içinden Hacim Ölçü birimleri ile ilgili yazılar için Hacim Hesaplama etiketi altındaki konuları takip edebilirsiniz.

1 Litre Su Kaç Bardak Eder? Hesaplama

Litre hacim ölçüsü olarak 1 litre su kaç bardak eder veya 1 litre kaç bardak yapar buna değinecek ve litre – bardak çevrimi gibi değişik bir birim çevriminden bahsedeceğim.

Eğer buradaki açıklamayı kullanarak bilimsel bir çalışma yapmayı planlıyorsanız, bu açıklamanın buna uygun olmadığını ilk baştan belirtmek isterim. Çünkü burada verdiğim değer yaklaşık bir değer olacak. Çünkü her bardak aynı hacme sahip değildir.

1 Litre Su Kaç Bardak Eder?

Bu soruya verilecek en güzel cevap 4 ile 4,5 bardak edeceğidir. Standart bir bardak yaklaşık olarak 200 ml ile 250 ml arasındadır. Bu yüzden böyle bir cevap veriyorum.

1 litre su kaç bardak

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi bardak çeşitlerinin yaklaşık litre hacimleri verilmiştir. Bu bardak çeşitlerine bakarak en yakın cevaba ulaşabilirsiniz.

Yarım Litre Su Kaç Bardak Eder?

Bu soruda sorulabilen bir sorudur. O yüzden buna cevap vermeden geçmek istemedim. Yarım litre su yaklaşık 2 – 2,5 bardak eder. Burada Su yu örnek olarak alıyoruz. Çünkü suyun özkütlesi 1 dir.

1 litrenin kaç bardak olduğunu bulmak için ölçtüğünüz su bardağının tam olarak kaç ml (mililitre) olduğunu bilmeniz gerekir. Türkiye’de ki su bardakları ortalama 250 ml su almaktadır ve bu da yaklaşık olarak 1 Litre 4 bardak eder olarak çevrilebilir. Daha önce de değindiğim gibi bu değerler kesin değil yaklaşık değerlerdir.

Basit bir yemek yapıyorsanız bardakla ölçmek için bu değeri kullanabilirsiniz ama bilimsel bir deney veya araştırma yapıyorsanız bu değerler size uygun değildir.

Bu yazıyı beğenmişseniz 1 kilogram kaç litre eder yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Litre ölçü birimi hakkında daha fazla bilgi için Litre etiketi altındaki konuları takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki birim çeviri örnekleri doğruya en yakın olan yaklaşık değerlerdir ama bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır.

Bu yüzden değerlerde herhangi bir hata olup olmadığını bilimsel ve akademik kaynaklardan kontrol ediniz.

Hesaplamalar ve çevrimlerde kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi, akademik ölçü birimi çeviri hesaplama programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bu yazı üzerinden bize sorabilirsiniz.

Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.